Datum zveřejnění: 
14. 3. 2023
Ani na jaře letošního roku nebude chybět projekt Technologické olympiády, který se i letos bude soustředit na trendy hýbající současným světem. Do 22. března 2023 mají studenti středních škol a gymnázií možnost registrovat se k účasti v druhém ročníku soutěže. Na vítězný tým čeká finanční odměna ve výši 30 000 korun a možnost dostat se na FEL ČVUT v Praze bez přijímacích zkoušek.

„Svět technologií se posouvá tak rychle kupředu, že už nestačíme mu jen přihlížet, ale nutí nás se aktivně zapojovat a jednat. Chceme jej proto dále přibližovat studentům a studentkám technologie, a to tak, že si budou moci porovnat svoje znalosti v rámci celé republiky,” vysvětluje hlavní organizátor soutěže Tadeáš Salaba ze společnosti Technologická gramotnost. 

Školní kolo soutěže proběhne online 24. března 2023. Nejúspěšnějších 25 týmů pak postoupí do finálového kola, které se bude konat 14. dubna 2023 na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze. Letos organizátoři očekávají vyšší účast než v minulém ročníku, tj. více než 1200 studentů. 

Soutěžit mohou až tříčlenné týmy z gymnázií a středních odborných a průmyslových škol z celé České republiky, které se registrují na webových stránkách olympiády www.teol.cz. Registrovat se mohou i jednotliví učitelé, aby pak viděli výsledky svých studentů. Technologická olympiáda není o rychlosti, pamatování si vzorečků a definic, ale studenti k jejímu úspěšnému zvládnutí potřebují umět vyhledat potřebné informace, správně je použít, zpracovat zadání a prezentovat výsledky odborné porotě. Ze školního kola vzejde 25 týmů, které postoupí do finálového kola na FEL ČVUT v Praze.

„Chtěli bychom navázat na zážitek a emoce, které si studenti ve finálový den odnesou. Olympiádu netvoříme pouze pro výherce, ale pro všech 25 týmů, které se probojují do finále. Záleží nám na tom, aby si vyzkoušeli prodat svůj nápad, a hlavně, aby si vybudovali pozitivní vztah k technickým školám. Třeba i tohle bude ten pomyslný plamínek, který se nám podaří v nich zapálit,” dodává Salaba.

Program 14. dubna vedle samotné soutěže bude sestávat z dopoledního bloku přednášek o aktuálních technologických trendech a zároveň v průběhu celého dne budou účastníkům k dispozici mentoři, kteří zaštítí jednotlivá témata z elektromobility, umělé inteligence, kyberbezpečnosti, kryptoměn a 3D tisku. Mentoři budou připraveni pomoci soutěžícím po odborné stránce s jejich finálovými prezentacemi. Studenti se na ně budou moci během dne obrátit a svůj nápad konzultovat.

„Technologickou olympiádu naše fakulta podporuje zejména proto, že dokáže díky své atraktivní formě získat pro studium vědy a technologií novou generaci středoškoláků," uvedl prof. Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT. Fakulta elektrotechnická ČVUT rozvíjí špičkový výzkum všech zásadních technologických trendů, které ovlivní způsob, jakým budeme v budoucnu pracovat, cestovat, trávit volný čas a žít. Počínaje vesmírnými technologiemi či telekomunikačními sítěmi, přes alternativní energetické zdroje a umělou inteligenci až po robotiku či kyberbezpečnost – všechny tyto fenomény budoucnosti lze na FEL ČVUT nejenom vědecky zkoumat, ale také studovat.

První ročník Technologické olympiády na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze ovládl tým Kosora z Gymnázia Mnichovo Hradiště. Studenti Lukáš Soustružník, Dan Razák a Filip Kolomazník zaujali odbornou porotu prezentací na téma bezdrátového nabíjení elektromobilů. Jejich řešení stojí na systému rezonanční indukce s cívkou, která se autonomně pohybuje po parkovišti a dle potřeby dobíjí zaparkovaná auta.

Projekt Technologické olympiády probíhá pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a MŠMT; generálním partnerem je ŠKODA AUTO a odborným garantem je ČEZ a.s., GasNet s.r.o. a Unicorn a.s. 

Galerii fotografií z loňského ročníku najdete zde https://fel.cvut.cz/cs/aktualne/mediateka/29868-technologicka-olympiada-pro-stredoskolaky-zna-sve-prvni-viteze