Datum zveřejnění: 
2. 9. 2021
Česko-německé výzkumné centrum RICAIP na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze přivítá v následujících dnech a týdnech mladé evropské umělce, kteří se zde v rámci rezidenčního programu Goethe-Institutu zaměří na poznávání umělé inteligence a strojového učení. Smyslem rezidenčního programu, jenž na podzim do české metropole přivede pozoruhodné umělecké talenty z Francie a Velké Británie, je zprostředkovat vazby mezi vědci a evropskými umělci a inspirovat je k tvůrčí (spolu)práci.

„Umělecké rezidence umožní mladým umělkyním a umělcům z oblasti výtvarného umění, aby se po dobu čtyř týdnů seznamovali s chodem prestižních vědeckých institucí v Evropě. Cílem je přitom transfer vědomostí a navázání úzké spolupráce mezi vědci, výzkumníky a umělci, což, jak věříme, je velice plodný proces,“ komentuje programová vedoucí Goethe-Institutu v České republice Luisa Rath.

Rezidenční program evropských umělců ve výzkumném centru RICAIP zprostředkovává česká pobočka Goethe-Institutu, a to v rámci celoevropského projektu Generace A = Algoritmus. Jde o celoevropský projekt německého Goethe-Institutu, jenž do třinácti prestižních evropských vědeckých a výzkumných institucí vysílá celkem patnáctku pečlivě vybraných stipendistů.

„Je to až podivuhodné, že jen několik dní poté, co náš institut navštívil německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, budeme v našem Testbedu pro Průmysl 4.0 hostit návštěvu s tak rozdílným zaměřením,“ zdůrazňuje prof. Vladimíř Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, a doplňuje: „Spolupráce s Goethe-Institutem si velmi vážíme, díky zapojení do tohoto programu zde budeme mít celkem tři umělce. Věřím, že to bude inspirativní pro ně i naše vědce.“

„Dnes jsme přivítali první dva stipendisty, kteří u nás v následujících týdnech nahlédnou do zákulisí odborného výzkumu,“ komentuje Tilman Becker, ředitel centra RICAIP: „Jsou jimi francouzští vizuální umělci Douna Lim a Théo Pesso, kteří se zaměří především na vliv algoritmů na současnou filmovou produkci. Vzniknou například scénáře ovlivněné umělou inteligencí, soustředí se i na to, jak přistupují počítačové algoritmy k filmovému střihu,“ dodává Tilman Becker. Na podzim pak do centra RICAIP zavítá britská umělkyně Lily McCraith, jíž zajímají především technické metody tvorby obrazu a textu a to, jaký mají tyto metody vliv na náš pohled na svět.

Tak jako RICAIP a CIIRC ČVUT v pražských Dejvicích otevírá své dveře umělcům dvanáctka dalších odborných pracovišť po celé Evropě. Výtvarná díla, nápady, myšlenky, které při těchto stážích vzniknou, budou uměleckým mostem, katalyzátorem mezi vědci a veřejností. Nabídnou nové perspektivy na náročné téma umělé inteligence a otevřou prostor pro další diskuze k tématu, které vykročí z vědeckého stínu směrem k širší veřejnosti.

Více o projektu najdete zde.

Foto, zdroj: Goethe-Institut / Petra Hajská

O události informovala tato média: vedavyzkum.cz, aktualne.cz, protisedi.cz, artalk.cz

Picture

Picture

Picture