Datum zveřejnění: 
5. 10. 2020
Jak neměřit koronavirus, to je název první přednášky podzimního běhu semináře Matematické problémy nematematiků, která proběhne už v úterý 6. října od 17.30 hodin.

Vzhledem k uzavření vysokých škol bude seminář veřejně streamován skrze vlastní kanál na YouTube, kde jsou k dispozici také záznamy starších přednášek. Přednášet na téma bayesovské statistiky v kontextu letošní koronakrize bude Tomáš Fürst (Univerzita Palackého).

Další přednášky budou následovat ve dvoutýdenních intervalech. A k tématu epidemie se cyklus vrátí hned na začátku listopadu, kde bude Martin Šmíd z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR (ÚTIA) hovořit o modelování epidemie koronaviru. Neméně zajímavé budou i další plánované přednášky o kryptografické bezpečnosti od experta z NÚKIB, o plánování letu podle satelitních dat, o počítání cen energií pro domácnosti či o vývoji umělé inteligence pro vojenské simulace.

Veškeré podrobnosti k programu i jednotlivým přednáškám najdete na webu semináře.

Cílem semináře Matematické problémy nematematiků je představit praktické uplatnění matematiky v nejrůznějších oblastech. Seminář společně připravuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI ČVUT) a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK). Získal si velkou oblibu nejen mezi studenty, ale i mezi širší veřejností a pro velký zájem se už v minulosti živě přenášel do mnoha dalších poslucháren celkem 8 univerzit po celé České republice.

Kontaktní osoba: Jan Kadeřábek