Policie zadržela zloděje lebky svaté Zdislavy z Jablonného v Podještědí, a to na poslední chvíli. Ostatky světice totiž zalil betonem a měl je v plánu hodit do řeky. Lebka je teď v péči restaurátorů. V případě, že bude relikvie znovu vystavená, měla by být v bazilice posílená bezpečnostní opatření.
Barbora Silná, redaktorka ČT
Církev teď řeší, jakým způsobem nejlépe zajistit v budoucnu lebku svaté Zdislavy. Pomoci by mělo lepší zabezpečovací zařízení, ale také neprůstřelné sklo. Pomoc už nabídli skláři z Křišťálového údolí, kteří sem dnes přivezli křišťálový relikviář s ostatkem svaté Zdislavy.
Stanislav Přibyl, arcibiskup pražský
Zkusme tuto smutnou událost využít pro něco dobrého, pro naši společnost.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
A se mnou už je ve studiu Milena Pavlíková z katedry materiálového inženýrství a chemie stavební v Fakulta ČVUT Praze
Dobrý večer, děkuju za pozvání.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
Co vás napadlo, když jste to slyšela, že lebka je zalitá v betonu?
Milena Pavlíková, materiálového inženýrství a chemie, stavební v Fakulta ČVUT Praze
Tak já věřím, že určitě restaurátoři mají dneska techniky a technologie, aby tu lebku vyprostili a za mě určitě potěšující zpráva, že ta lebka tam není holá a zalitá betonem, ale že je ve schránce a ta si myslím, že ji ochrání.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
My taky slyšíme, že on chtěl tedy hodit ten beton vlastně s tou lebkou do nějaké řeky, do nějaké vody. Tak řekli policisté na tiskové konferenci. Co by se stalo, kdyby ji tam hodil? Jinými slovy, ptám se, jak moc máme být rádi, že se našla ještě předtím, nebo jestli je to jedno z hlediska té záchrany.
Milena Pavlíková, materiálového inženýrství a chemie, stavební v Fakulta ČVUT Praze
Tak já si myslím, že nejprve přikročili k nějaké tomografii, k nějakému rentgenu, aby prozkoumali, jak tam ta lebka je uložená, v čem je uložená a jaká je síla toho betonu, té krusty, a pak se dají použít nějaké mechanické nástroje, které jsou to třeba diamantové kotouče a různé oscilační přístroje, které naruší vlastně mechanicky strukturu toho betonu, no, a musí to průběžně samozřejmě sledovat a potom použijí pravděpodobně nějaké chemické látky, které ten beton rozpustí a tady se asi nabízí nějaké slabé organické kyseliny, které by neměly poškodit tu schránku a následně ty kosti.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
Jakou roli hraje čas, to znamená, jak dlouho byla ta schránka v tom betonu. Tady to, tady se bavíme o dnech, co kdyby to byly...
Milena Pavlíková, materiálového inženýrství a chemie, stavební v Fakulta ČVUT Praze
Samozřejmě, tak ten klasický beton, který my používáme běžně, tak ten má úplně jiné vlastnosti, než jsou speciální betony, které se používají třeba na nějaké výškové budovy, mrakodrapy a podobně, no a tam si myslím, že by byl obrovský problém takovýhle beton nějakým způsobem narušit, a máme štěstí.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
Jak dlouho by to teď mohlo trvat?
Milena Pavlíková, materiálového inženýrství a chemie, stavební v Fakulta ČVUT Praze
V současnosti určitě. ano. Ale pokud si vzpomenete, tak mafiáni zazdívali nebo zalívali betonem lidi normálně do základů. Takže to je asi to nejbizarnější, co znám z historie. Ale beton se používal i běžně jako úkryt třeba pro trezory. A pak je zakopávali do země nebo časové kapsle se dělaly betonové, protože všichni vědí, že beton vydrží opravdu dlouho a jen tak něco ho nepoškodí.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
A už jste přemýšlela, jak to zapojíte do výuky? Tohle celé, co tady sledujete. Předpokládám, že ano, to se nedá nevyužít.
Milena Pavlíková, materiálového inženýrství a chemie, stavební v Fakulta ČVUT Praze
Doufám.
Tereza Řezníčková, moderátorka ČT
Třeba je to natolik zaujalo, doufám, tato beton story, že se tak stane. Milena Pavlíková, děkuju, že jste přišla, hezký večer.
Milena Pavlíková, materiálového inženýrství a chemie, stavební v Praze
Já moc děkuju, na shledanou, hezký večer.
Rozhovor s Milenou Pavlíkovou z Fakulty stavební ČVUT na ČT24
Datum zveřejnění:
18. 5. 2026
Policie zadržela zloděje lebky svaté Zdislavy z Jablonného v Podještědí, a to na poslední chvíli. Ostatky světice totiž zalil betonem a měl je v plánu hodit do řeky. Lebka je teď v péči restaurátorů. V případě, že bude relikvie znovu vystavená, měla by být v bazilice posílená bezpečnostní opatření.
Zdroj:
ČT24