Datum zveřejnění: 
4. 2. 2026
Právě v těchto chvílích hraje český curlingový pár první zápas na zimních olympijských hrách v Itálii. Správné dodržování pravidel tam hlídá i česká technologie, konkrétně senzory na kamenech, které odhalí chybu při odhození. Ty vyvíjely několik měsíců na Českém vysokém učení technickém.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

Jeden z posledních tréninků českých reprezentantů v curlingu před odletem na olympiádu. Pro české muže to bude pod pěti kruhy vůbec první účast.

Lukáš Klíma, český reprezentant v curlingu

My se těšíme strašně moc, ono v curlingu je olympiáda ten úplný vrchol, vždycky týmy se sestavují na ty čtyřleté cykly.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

V curlingu vyhrává tým, který dostane co nejvíc svých kamenů do cílových pruhů. Důležité je proto správně a přesně kámen na druhý konec ledové plochy poslat. Hráč musí kámen odhodit ještě před touto modrou čárou. Pokud se jí byť jen dotkne, kámen je neplatný. Dřív to rozhodčí kontrolovali pouze očima, jenže to je v rychlostech, ve kterých běžně ty nejlepší týmy hrají, občas rozpoznat velmi složité. Odhazovači se navíc většinou snaží jít až na hranu.

Radek Boháč, český reprezentant v curlingu

Ten čas na ten odhoz je většinou půl metru až metr, kdy začínáte ten odhoz pohybem z ramene a z loktu dopředu a udělování rotace.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

I proto budou v Itálii kameny s těmito speciálně upravenými držadly se senzory.

Jan Včelák, UCEEB ČVUT, InoSens.cz

Dole v tom dříku, kterej tady vidíte, tak je umístěná takováhle destička, na jejichž konci je magnetický senzor, kterej je samozřejmě blízko v blízkosti toho ledu.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

V případě porušení pravidel se držák rozsvítí, a okamžitě tak informuje rozhodčí. Vývojáři ale museli řešit i několik problémů, především s tím, aby senzory vydržely nárazy.

Jan Včelák, UCEEB ČVUT, InoSens.cz

Veškerá elektronika, baterie, spoje, konektory musejí vydržet přetížení nebo zrychlení, který se blíží někam k tisícovkám G.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

I proto odborníci vyrobili tuto speciální zkušební dráhu. I díky ní tak budou výsledky na této olympiádě spravedlivější než dřív. Václav Vohlídal, Česká televize.

Zdroj: 
ČT1