Místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček ve vysílání Radiožurnálu řekl, že při výpadku proudu nešlo jen o jednu nehodu, pád fázového kabelu, ale že došlo i k další nezávislé nehodě, vyřazení bloků v elektrárně v Ledvicích a vyřazení rozvodny Krasíkov. Jak vážná je taková havárie, řekněme, na škále od jedné do deseti?
Hodnotil bych to někde mezi pětkou a šestkou. Každý takhle velký výpadek, jak už zaznělo, je série více okolností. Samotný pád jednoho vodiče, pro představu: nejde o kabel, není to žádný zaizolovaný vodič, ale je to holé lano, ve kterém je těch 400 kilovoltů. Když tento holý vodič padne na zem, musí se vypnout, protože je třeba zajistit bezpečnost, když se k tomu kdokoliv přiblíží, aby nedošlo k nějaké nehodě, je to porucha v soustavě a každou porouchanou část v soustavě je třeba vždy odpojit, aby se porucha dál nešířila.
Jak se vám jeví náhoda, že v jednu chvíli dojde hned ke třem samostatným nehodám, jak jsme slyšeli, které pak způsobí takhle masivní výpadek?
Jak už víme ze zkušeností, takové nehody se stávají, nestávají se často. Před lety podobná „náhoda“ vyřadila celý New York a podobná souhra okolností pravděpodobně vyřadila i Španělsko. Takže to, co jsme zažili teď, nebyl úplně pravý blackout, soustava nebyla vyřazena celá a funkční část soustavy byla využita k tomu, aby se obnovil zbytek. Totální blackout by znamenal obnovování v řádu desítek hodin.
Stále není jasné, proč fázový vodič lidově řečeno spadl. Jaké možnosti přicházejí v úvahu?
To je čistě mechanická porucha. Když máte vodič, tak je nějak uchycený. Ta úchytka, ten zjednodušeně řečeno držák, ale ten držák je samozřejmě velmi masivní záležitost, mohl mít nějaký defekt, mohlo dojít k jinému mechanickému poškození, lano mohlo mít nějaký defekt… Tohle všechno se dozvíme časem, ale je to jako když spadla lanovka na Ještěd. Lano se prostě buď uvolnilo, nebo přetrhlo.
Co ukázal blackout, pokud jde o zranitelnost, anebo naopak odolnost energetické sítě v Česku?
Bude se to asi poslouchat těžko, ale myslím, že spíš ukázal odolnost. Protože když si představíme, v jak krátkém čase byla porucha od sítě odpojená, že jsme nezažili ten španělský scénář, tak je to naopak pro ty dispečery poklona.
To znamená, že do budoucna by se něčemu podobnému v podstatě nedalo zabránit, protože jde opravdu o souhru náhod?
Z každé nehody hledáme ponaučení. Auta, kdysi dávno neměla airbagy, dnes je mají. Jak už zaznělo, vznikne zpráva, vyšetří se příčina té nehody, do detailu a třeba z toho vznikne nějaká nová provozní instrukce, která bude říkat, že… teď na to neumím odpovědět, nějakou definici.
Když budu citovat energetického analytika Martina Hausenblase, páteční výpadek připomněl, že by i tuzemská síť byla odolnější, kdyby byla součástí integrovaného středoevropského energetického trhu a přeshraničního proudění elektřiny. Má to spolu něco společného z toho, co zatím víme?
Já si dovolím oponovat. Já si myslím, že to, co se stalo dnes (v pátek), by středoevropský trh nevyřešil. Protože všechny tržní mechanismy fungují s delšími časovými konstantami. V tuhle chvíli už jsou uzavřené ceny energie na zítřek. Pokud bychom jeli v nějakém vnitrodenním trhu, tam to tak samozřejmě ještě úplně není. Nicméně poruchu, která se musí vyřešit ve stovkách milisekund nebo ve vteřinách nejdéle, trh rozhodně nevyřeší. Ta soustava se bude muset dál rozšiřovat. Já nerad slyším slovo modernizovat, protože to by vyznívalo, jako že ta soustava je nemoderní. Ta soustava moderní je, ale musí se nadále rozšiřovat. Bude potřeba budovat nové vedení, bude potřeba budovat nové rozvodny. Na to všechno plány jsou. Nicméně narážíme na problémy stejné, jako jsou u liniových staveb jiného charakteru, postavit dálnici je dnes nemožná záležitost a stejně tak pro projektanta postavit nové vedení je celoživotní dílo, právě třeba díky legislativním překážkám a dlouhým procesům povolování a tak dále.