9. 11. 2021
Rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček zaslal dnes otevřený dopis ministrovi zdravotnictví ČR Adamu Vojtěchovi, ve kterém důrazně protestuje proti agresivní kampani, využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na COVID k „motivaci“ k očkování.

Vážený pane ministře,

jako občan a rektor ČVUT důrazně protestuji proti agresivní kampani, využívající reálné obrazy umírajících a zemřelých na COVID k „motivaci“ k očkování.

Každý z nás, kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět … bez ohledu na to, jestli je cílem Vaší kampaně, či je dávno očkován nebo je to malé dítě! U mnohých vyvolá tato stresová expozice post-traumatické stresové poruchy či deprese. Tato kampaň uškodí plošně naší společnosti a jako motivace nezapůsobí.

Pane ministře, existuje lékařsko-etické a psychologické zhodnocení Vaší agresivní a stresující kampaně? Velmi pochybuji!

Vaše obrazy umírajících a mrtvých zasáhnou celou společnost – naše děti a my všichni budeme vystaveni intenzivnímu mediálnímu stresu vyvolávajícímu strach a napětí ve společnosti.

Šíření hrůzy a obrazu umírání jako motivační prostředek musíme zásadně odmítnout! A rádci, kteří to navrhují, jsou špatní rádci!

Kromě obrazové části je pobuřující i textová forma – jak můžete vědět, že zemřelý neměl dobrý důvod, proč nebyl očkován, jak můžete spojit Vaše hesla, která jej odsuzují, s nešťastným osudem, který neznáte. Pane ministře, je to nechutné!

Proč se nikdo z Vašeho týmu raději nezamyslí nad tím, proč se někteří z nás nechtějí očkovat, a nenabídne jim pomocnou ruku a možnou cestu, například nabídkou hrazení testu protilátek a buněčné imunity?

Víte přeci, že ti z nás, kdo nemoc prodělali, jsou chráněni lépe než očkovaní před těžkým průběhem a hospitalizací! Mnozí mohou cítit obavu před očkováním, protože se obávají reakce při vysokých hodnotách protilátek.

Pokud zjistí, že protilátky či buněčnou imunitu nemají, mohou zvážit očkování pro vlastní ochranu. Pokud jich budou mít hodně, jistě je na místě konzultace s lékařem, jestli by jim reakce po očkování neublížila.

Zásadou rozhodování o vlastním zdraví musí být svobodné rozhodnutí bez nátlaku a strachu! Vaše opatření tento princip hrubě narušuje!

Mezi Vaše další pozitivní kroky by jistě mohlo patřit detailní zveřejnění počtu bezpříznakových a příznakových výskytů po věkových skupinách.

Globální čísla neukazují, že např. ve skupině VŠ studentů (o jejíž části mám detailní přehled) k nárůstům v podstatě nedochází. Takto strukturovaná informace by uklidnila velkou část společnosti!

Pane ministře, nedělejte v posledních dnech Vašeho působení velmi negativní krok, který poškozuje celou společnost a pouze neopodstatněně zvyšuje napětí a nejistotu vznikající nešťastným způsobem komunikace Vašeho ministerstva v této věci!

Pane ministře, jako jednoduchý etický etalon existuje Kantův kategorický imperativ, který říká: „Jednej podle zásady, o které bys chtěl, aby se stala obecným zákonem.“  Vy sám byste si přál, aby bylo zákonem, aby byli občané tlačeni k osobnímu rozhodnutí nátlakem a hrůzou z obrazu smrti a umírání? Předpokládám, že ne, jako každý z demokraticky smýšlejících občanů. Proto je Vaše kampaň neetická! Žádám proto o její okamžité zastavení.

doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.

Rektor ČVUT

O události informovala tato média: ČRo - plus.cz, echo24.cz, seznam.cz, tn.cz, novinky.cz, lidovky.cz, mediaguru.cz, zdravotnickydenik.cz, barrandov.tv, zpravy.iDNES.cz, tyden.cz, instrory.cz, echoprime.cz, iHNed.cz, Reflex.cz, pravdive.eu, irozhlas.cz, zpravy.iDNES.cz, CT24.cz, lidovky.cz