9. 12. 2018
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská pořádá 16. ledna další ročník akce Den lékařským fyzikem. Během ní si středoškolští studenti ve specializovaném softwaru naplánují dávkovou distribuci záření v těle rakovinou postiženého pacienta a změří parametry svazku.

Ionizující záření se na specializovaných nemocničních pracovištích využívá čím dál více a třeba rentgeny si postupně nacházejí cestu i do jednotlivých ordinací. Studenti se během dopoledne seznámí s oborem radiologická fyzika a jeho dvěma odvětvími: radioterapií a nukleární medicínou. Po obědě pak pokračují v praktických cvičeních, v rámci kterých mohou pracovat s mamografem, na simulátoru si mohou vyzkoušet obsluhu terapeutického lineárního urychlovače, vytvoří snímky se zubním rentgenem, ve specializovaném softwaru sestaví léčebný ozařovací plán pro skutečného pacienta se zhoubným nádorem či se vyzkouší měření záření radionuklidového ozařovače (toto cvičení je z důvodu radiační ochrany pouze pro starší 18 let). Následně navazuje ještě exkurze na některé ze tří specializovaných pracovišť ve špičkových pražských nemocnicích: nukleární medicína ve Fakultní nemocnici v Motole, radiodiagnostika v Thomayerově nemocnici či ve Fakultní nemocnici v Motole.

Registrace na akci je povinná: http://dlf.fjfi.cvut.cz/

O Dni lékařským fyzikem vyšel článek na Novinky.cz

Kontaktní osoba: Jan Kadeřábek